Spermophilus saturatus (sysel zlatopruhý) - 6.9.2017 (Mt. Rainier National Park, Washington, USA)

Název

Spermophilus saturatus (sysel zlatopruhý) - 6.9.2017 (Mt. Rainier National Park, Washington, USA)

Popis

O Mt.Rainieru byl popisek předchozího alba, takže tady se jen ve stručnosti zmíním o zvířatech v tomto albu.

Sysel zlatopruhý (Spermophilus saturatus, Cascade Golden-mantled Ground Squirrel) má areál rozšíření od Britské Kolumbie v Kanadě po Washington v USA - tedy severozápad Severní Ameriky. Je největší z podrodu Callospermophilus - tedy větší než S. madensis a S. lateralis - délka těla je až 28 cm. Tento syslík se rodí jako ektotermní organismus (je tedy z velké části závislý na teplu z okolí) a endotermii si vytváří během růstu. Syslové se na zemi pohybují dvěma způsoby - během (necelá 4 %) a chůzí (téměř 27 % stráveného času) - a jsou schopní nachodit až 5 km za den (1,5 km chůzí a 3,3 km během). K tomu potřebují spálit mnoho energie :-)

Čipmank tmavý (Tamias townsendii - v americké literatuře uváděn jako Neotamias townsendii, Townsend's chipmunk) je zemní veverka s obdobným areálem rozšíření jako již zmíněný sysel - jen si přidává k areálu ještě Oregon. V podmínkách, jako panují na Mt.Rainieru, tento čipmank přezimuje - v jiných částech areálu bez tuhých zim má aktivitu během celého roku. Čipmankové jsou všežravci, takže kromě rostlinné stravy nepohrdne hmyzem, ale ani ptačími vejci. Hlavní letní stravou jsou však bobule - borůvky, libavka a ostružiny (ostružiník nutkajský); na podzim pak jedí především žaludy, borůvky, semena javorů, bodláků, trav, stromů a kořínky rostlin.

Jelenec černoocasý (Odocileus hemionus subsp. columbianus, Black-tailed deer) je blízce příbuzný jelenci běloocasému (viz. alba z Buffala) a jde o poddruh jelence ušatého (Odocoileus hemionus, mule deer). Areál rozšíření je na západ Severní Ameriky od Severní Kalifornie až po pobřeží Britské Kolumbie, kde se setkává s dalším poddruhem, jelencem pobřežním (Odocoileus hemionus sitkensis, Sitka deer). Oba poddruhy žijí především na okrajích lesa, protože lesy samotné postrádají dostatek travin a křovin v podrostu. Na druhou stranu, zcela otevřená krajina zase postrádá místa, kde se mohou schovat. Zajímavostí je, že tento druh je schopen spásat i jedovatec Toxicodendron diversilobum (western poison oak), který je jinak velmi dráždivý a vyvolává po styku nepříjemné alergické vyrážky. U citlivých jedinců dokonce s tvorbou špatně se hojících velkých puchýřů. Jelenec černoocasý je aktivní nejvíce za soumraku a svítání, kdy jsme ho také potkali.

Období

Statistiky

  • 40 fotek
  • 12 se líbí

Fototechnika

Ricoh K-3

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Spermophilus saturatus (sysel zlatopruhý) - 6.9.2017 (Mt. Rainier National Park, Washington, USA)
Komentáře Přidat