Rana arvalis arvalis (skokan ostronosý severní) - legendární modrá žába - 28.3.2017 (Čechy)

Název

Rana arvalis arvalis (skokan ostronosý severní) - legendární modrá žába - 28.3.2017 (Čechy)

Popis

Ano - konečně je mám i já, protože se mi podařilo trefit to malé okno v roce, kdy se dají fotit... Během celého roku vypadá skokan ostronosý skoro jako normální skokan hnědý - menší (jen 6-8 cm) se špičatějším nosem (a několika dalšími morfologickými znaky), ale jinak v podstatě nic zajímavého na vzhledu. To, proč jej všichni fotografové přírody touží fotit a milovníci přírody spatřit tkví v jedné jeho speciální vlastnosti - v obodbí páření samci skokana ostronosého na několik málo dní zmodrají (barva pak není hnědá ale modrošedá, modrá až s fialovým nádechem). nejvíce vynikne, pokud je samec ve stínu - na ostrém slunci je navíc problém fotit z takového úhlu, kdy je vidět světlé hrdlo, které opravdu svítí odrazem slunce. Letos to byly dny tři. Já je zastihl v den prvý, kdy modrat začínali - maximum bylo den po mě. jde o jeden z nejúžasnějšších jevů, se kterým se v naší přírodě setkat můžeme. Není to ale vlastnost unikátní jen pro skokany ostronosé. Tuto schopnost do jisté míry mohou mít i samci skokana hnědého - jev je to u nich však vzácný a modrost není nikdy tak výrazná jako u skokana ostronosého. Při focení tohoto skokana je třeba míti na zřeteli také dalšší fakt: jde o poměrně dost plachý druh, který se rychle skrývá do vody či vodní vegetace. Ropuchy je naproti tomu možné vzít do ruky.

Co se týčče samotného páření, to probíhá v tzv. axilárním amplexu (samec se drží samice za předními končetinami). Samice kladou obvykle jeden až dva shluky o stovkách jednotlivých vajíček (může mít až několik tisíc). Jeden z rozpoznávacích znaků je, že jsou shluky uloženy v úrovni hladiny (nebo mírně pod hladinou), a jsou uchyceny k vodní vegetac (ne však "napíchnuté"). Skokani nesnášejí vodní plochy s velkou koncentrací ryb - kvůli vajíčkům. Shluky navíc nalezneme spíe než na volné vodní ploše někde v litorálním porostu - ideálně dobře osluněním. Dospělci navíc požadují v okolí vodní plochy rozmanité biotopy. Našše kajina, jak ji známe - pole a smrkové monokultury - jsou naprosto nevhodné a skokana v okolí takovýchto míst nenajdeme.

Modráků tu prý před několika lety bývalo každé jaro několik tisíc, pak ale rybník vybagrovali a dnes se odhaduje, že se tu na jaře páří jen několik stovek jedinců. No - já jich viděl jen několik kusů - ale dalšší dva dny to zřejmě bylo lepší...

Období

Statistiky

  • 67 fotek
  • 14 se líbí

Fototechnika

Ricoh K-3

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Rana arvalis arvalis (skokan ostronosý severní) - legendární modrá žába - 28.3.2017 (Čechy)
Komentáře Přidat