Prales borovice blatky s porosty rojovníku - 10.7.2018 (NPR Červené blato, Českobudějovicko)

Název

Prales borovice blatky s porosty rojovníku - 10.7.2018 (NPR Červené blato, Českobudějovicko)

Popis

Národní přírodní rezervace Červené blato je lesní rašeliniště s rozlehlým a největším porosty blatkového boru u nás. V podrostu nalezneme na vlhčích místech bochníky rašeliníku a na těch trochu sušších (ale jen trochu) porosty rojovníku a vlochyní. Na těch nejsušších místech je pak mnoho borůvek, brusinek a vřesu. Část rezervace byla v minulosti odtěžena hl. po roce 1860 (nedostatek a zdražení dřeva = přechod na rašelinu) pro běh sklárny na výrobu hyalitu (ne v tomto případě to není odrůda opálu, ale jde o speciální černé sklo). Na začátku stezky po něm dokonce šlapete - odpad ze sklárny se vyvážel a zpevňovala se jím cesta. Mezi štěrkem tak najdete mnoho úlomků této rarity. Červené blato se nachází ve sníženině a spolu s přítomností rašeliny to vedlo k vytvoření chladnějšího mikroklimatu, které bylo důležité pro udržení celé řady glaciálních reliktů. V místě narušení rašeliniště člověkem se vytvořil blatkový les. Zdejší rašeliniště je v poslední fázi vývoje, a připomíná tak severskou jehličnatou tajgu. Ač byla velká část narušena těžbou, nejde o zničenou krajinu - dík rozvolnění porostu se zde mohlo dochovat mnoho druhů, které by jinak v okolní džungli už vymizely. Před cca 12 tis. lety byly na Třeboňsku v místech podobných sníženin slatinná společenstva živená vodou ze spodních či bořčních pramenů. Na slatiniště pak časem přešel rašeliník, který zvětšil mokřad i mimo depresi díky vzlínavosti vody. Vodní poměry pomáhaly udržovat srážky. Časem vzniklo vrchoviště. Stanoviště stagnuje a zarůstá lesem a vzniká ekosystém, jak ho známe dnes. Rašeliniště tohoto typu (poslední fáze vývoje připomínající tajgu) je největší v České Republice. Spolu s ní zde nalezneme borovici lesní, a proto také jejich křížence. Vzácně zde roste rosnatka okrouhlolistá (neviděl jsem - vzhledem ke konečné fázi vývoje rašeliniště tu není běžná), dále pak suchopýr pochvatý, vzácné houby, šídlo rašelinné, vážka tmavoskvrnná. Údajně se zde také vyskytuje žluťásek borůvkový, ale také na rojovník vázané vzácné můrky - Lyonetia ledi, Coleophora ledi, Eupithecia gelidata, Olethreutes lediana. No, asi díky počasí jsem neměl nejmenší šanci nic z toho spatřit :-) Z obratlovců tu pak, když máme štěstí, nalezneme ještěrku živorodou, zmiji obecnou, hraboše mokřadního. Vzácně rašeliniště navštíví los evropský a rys ostrovid. Z ptáků stojí za zmínku čáp černý, jeřábek lesní, sýc rousný, kulíšek nejmenší a mnoho dalších. Toto místo je opravdu nádherné a svým způsobem unikátní - pokud milujete mokřady všeho druhu jako já, budete to tu milovat.
A protože jsme měli štěstí, tak jsme v uprostřed cesty Červeným blatem chytly prudký liják a bouřku. Nejbližší blesk jsem odhadoval, že uhodil v jednotkách kilometrů. Možná v rámci Červeného blata. Ani "nepromokavé" bundy nestačily :-) A co z otho plyne? Koupili jsme si pak pláštěnku (jednu jsem někde doma už měl).

Období

Statistiky

  • 27 fotek
  • 8 se líbí

Fototechnika

Ricoh K-3

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Prales borovice blatky s porosty rojovníku - 10.7.2018 (NPR Červené blato, Českobudějovicko)
Komentáře Přidat