Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

slavek-mVIP

Mazurovy chalupy - 8.5.2014 (PR Mazurovy chalupy, Pardubicko)

76 fotek 8.5.2014 - zobrazení 179 komentářů
PR Mazurovy chalupy (11,62 ha) je tvořená několika slatinnými a bezkolencovými loukami a leží uprostřed Královehradeckých lesů, přesto spadá pod okres a kraj Pardubice. Lokalita nese název po Mazurově chalupě - viz. foto. Počasí celkem vyšlo skvěle - pod mrakem ale nepršelo, občas sluníčko. Na rostliny je lepší nemít přímé sluneční světlo.
Co se týče toho čím je lokalita vzácná, tak je to samozřejmě výskyt několika ohrožených a chráněných rostlin. Nachází se zde rozsáhlá populace úplínu nejvyššího a prstnatce májového. Další druhem orchideje, který tu můžeme nalézt je kriticky ohrožený vstavač kukačka. Bohužel jeho populace je na okrji vymření - momentálně dva kvetoucí jedinci. Z dalších zajímavých rostlin nemůže chybět hadilka obecná, ale také např. vrba rozmarýnolistá, jarva žilnatá, kosatec sibiřský (ještě nekvetl), hořec hořepník (kvete později v létě) apod. Ze zajímavých vážek by zde pak v létě měla lítat klínatka rohatá a trochu dál v lesích kolem potoků páskovec kroužkovaný.

Na přelomu května a ččervna se sem ještě chci vrátit na kosatce a v létě pak na hořce a vážky, takže o této lokalitě určitě uslyšíte. Přecijen - stojí za to ne? :) Stejně tak chci za lepšího počasí dofotit pohledy na lokalitu, na které jsem tentokrát zapomenul...

Brzy dodám ještě fotky vytvořené jedním starým "speciálním" objektivem :)
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.