slavek-mVIP

Oblíbená alba

Alba, která má slavek-m v oblíbených
19 fotek, 16.9.2018, 38 zobrazení, 28 komentářů | krajina, makro, příroda
Znovunavštívení lokality tohoto vzácného hořečku v Jizerských horách a potvrzení jeho výskytu, opět tak trošku opožděné, neboť ty nejkrásnější rostlinky jsme již nalezli odkvetlé. V každém případě je pozitivní, že se populace nezmenšuje a že přežila i letošní, z vláhového hlediska hodně problematický rok, neboť dle hospodského, i v Jizerkách bylo letos sucho.
20 fotek, 25.8.2017, 93 zobrazení, 44 komentářů
Ramzová,Petříkov,Císařská bouda,Paprsek,zimní cestou Pohádka na Brousek,Smrk,po zelené značce do Stříbrného údolí,Nýznerovské vodopády(v.Stříbrného potoka) Smrk,Klín,Ramzová...Po dlouhé době jsem se zase podíval do Rychlebek a byl jsem velice spokojen.Podvečer na zimní cestě Pohádka,byl kouzelnej.Spal jsem na skalách nas Nýznerákama.
28 fotek, 1.7.2018, 23 zobrazení, 17 komentářů | makro, příroda
Tento krásný endemický druh se nachází v NPP Kleneč, na dohled od symbolu české krajiny, hory Řípu. Nalezl jsem tam i jeho křížence s hvozdíkem kartouzkem, Dianthus x lucae.
45 fotek, 5.7.2018, 52 zobrazení, 41 komentářů | cestování, klasická-fotografie, krajina, příroda, země
Další den dovolené v Česko-Saském Švýcarsku. Tentokrát kousek od našeho dočasného bydliště, na parádní vyhlídky nad Jetřichovicemi. Mariina skála, Vilemínina vyhlídka a Rudolfův kámen.
20 fotek, 21.7.2018, 59 zobrazení, 15 komentářů | cestování, dokumenty, příroda, zvířata
Kamzík (Rupicapra) je rod divokých horských koz s dozadu zahnutými růžky. V ČR žije v Jeseníkách a snad i v Lužických horách, na Slovensku ve Vysokých, Západních a Nízkých Tatrách. Během tůry po hřebeni od Demaänovského sedla k sedlu Poľany se mi 21.7.2018 několik kamzíků vyfotografovat. Místní kamzíci nebyli příliš plaší, spíše si lidí vůbec nevšímali. Díky tomu (a mému teleobjektivu) se několik zajímavých záběrů docela podařilo.
45 fotek, 5.7.2018, 85 zobrazení, 31 komentářů | cestování, krajina, příroda, země
Poludnica (1549 m) je výrazný vrchol na okraji Nízkých Tater nad Liptovským Mikulášem. Jeho předvrchol - Predná Poludnica - poskytuje nádherný výhled na celý Liptov, Chočské vrchy, přehradu Liptovská Mara, Západní i Vysoké Tatry. Z hlavního vrcholu je pak krásný pohled na celé Nízké Tatry. Východiskem na Poludnici je vesnice Iľanovo u L.Mikuláše. Cesta je poměrně obtížná - velmi strmé stoupání na vrchol a technicky náročný sestup do sedla Pod Kúpeľom. Ze sedla lze sestoupit zpět do Iľanova. I to už je samo o sobě dobrý výkon.
Dá se ale pokračovat i dále na Krakovu hoľu, což však znamená stoupání velmi neschůdným terénem. Krakova hoľa (1752 m) je mohutná hora mimo hlavní hřeben Nízkých Tater s kruhovým výhledem na celé pohoří. Sestup do Iľanova odtud je sice dlouhý ale už snadnější.
Trasa je vzhledem k charakteru terénu časově náročná - to platí i pro kratší trasu jenom na Poludnicu. Jak pro Poludnici, tak i pro Krakovu hoľu jsou typické krasové tvary - jeskyně a propasti. Vzhledem ke krasovému charakteru krajiny zde není žádná voda.
Obrázky byly pořízeny 5. července 2018 během tůry dlouhé 22,5 km s převýšením 1860 m.
101 fotek, 20.10.2014, 184 zobrazení, 7 komentářů | krajina, příroda
46 fotek, 14.7.2018, 76 zobrazení, 66 komentářů | příroda
Na otočku do Zuberce, ale stálo to za to
60 fotek, 16.6.2018, 54 zobrazení, 41 komentářů
Název jako z nějaké řecké báje či legendy přináší dva klenoty přírody. Herminium monorchis, toříček jednohlízný, je drobná a nenápadná orchidejka, Parnassius apollo je moc pěkný motýl z čeledi otakárkovitých, kterého my Češi nazýváme jasoň červenooký. Obojí jsem obdivoval na Slovensku, jasoně v Bílých Karpatech, toříček na Malé Fatře. A k tomu pár dalších objektů, které se mi také líbily.
31 fotek, 25.5.2018, 324 zobrazení, 266 komentářů | architektura, krajina, makro, příroda
jednoho krásného květnového dne jsem se vydal z rybniště do krásnolipského pivovaru. cestou jsem navštívil rozvetlé louky u velkého rybníka a pokusil se najít vzácný prstnatec pleťový, který zde roste. nenašel jsem ho, ale potěšily mě stovky prstnatců májových ve skvělé kondici...
78 fotek, 19.6.2013, 104 zobrazení, 2 komentáře | příroda
NPP Jestřebské slatiny, 19.6.2013
77 fotek, 29.5.2014, 180 zobrazení, přidat komentář | příroda
Stupava, Vrchná hora-SR, 29.5.2014
38 fotek, letos v červnu, 66 zobrazení, 136 komentářů | příroda, zvířata
Tento rok mi to nevyšlo dobre, bola som na Sandbergu neskôr ako vlani a včeláriky už sa nedržali v takých početných kŕdľoch ako vtedy, skôr sa separovali do menších skupiniek a párov. A zdali sa mi trochu opatrnejšie, nepustili si ma tak blízko. Navyše som netrafila počasie, celý týždeň bolo slnečno, ale práve vtedy sa zatiahlo a chvíľu aj mrholilo. Ale zážitok to bol zasa silný a návšteva pre mňa určite stála za to.
Berounka  5 | trma
34 fotek, 12.5.2018, 73 zobrazení, přidat komentář | cestování, krajina, příroda
Po červené od Žikovského mlýna přes Libštejn do Liblína
Malaxis  8 | lihu
13 fotek, 5.7.2015, 101 zobrazení, 16 komentářů
Žila byla, na okraji Jeseníků, jedna orchidejka, a ta byla hrozně mrňavá. Ale fakt hrozně mrňavá, a zelená, a nenápadná. A jmenovala se měkčilka jednolistá. A snad tam roste dodnes, a ještě dlouho poroste...Prostě...pohádka...
Měkčilka také patří k velmi vzácným a ohroženým druhům, a je samozřejmě i chráněna.
38 fotek, 22.5.2018, 103 zobrazení, 151 komentářů | krajina, příroda
Výlet na Slovensko byl určen hledáním kriticky ohroženého vstavače Spitzelova, který se nám podařil nalézt a jako bonus byl nález korálice trojklané.
50 fotek, 20.5.2018, 347 zobrazení, 246 komentářů | architektura, krajina, makro, příroda
v mělnickém polabí je několik krásných luk, kde ještě není tak hrozné sucho a kde najdeme řadu velmi vzácných rostlin. v PR slatinná louka u liblic zrovna kvete prstnatec májový, prstnatec pleťový i jejich kříženec prstnatec aschersonův, dále tu najdeme vstavač vojenský, bradáček vejčitý i velmi vzácný vstavač bahenní. v NPP polabská černava je početná populace prstnatce pleťového. v PP radouň stále kvete vstavač vojenský. své putování jsem zakončil v PP stráně u drahobuzi, kde téměř odkvetl vstavač osmahlý, ale stále tam najdeme kvetoucí tořič hmyzonosný a okrotici bílou...
26 fotek, 5.5.2018, 32 zobrazení, 8 komentářů | krajina, příroda
Sklenářovice, německy Glasendorf. Zaniklá vesnice v KRNAP. Nachází se asi 2,5 km na sever do Mladých Buků. Zaujímá katastrální území o rozloze 5,51 km2. Do 2. světové války byly samostatnou obcí s více než dvěma stovkami německých obyvatel. Po odsunu Němců zůstaly desítky domů opuštěny. Domy byly vyrabovány, pobořeny a zbytek odstřelen armádou. Do dnešních dní zůstala stát v údolí jen stodola a ta už má taky na kahánku. Za desítky let si příroda vzala louky nazpět a vznikla ojedinělá lokalita luk s rozptýlenou zeleni. V roce 2009 bylo celé údolí bývalé vesnice prohlášeno přírodní památkou Sklenářovické údolí.

Naším cílem byla orchidej prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina). Podařilo se nám to a našli jsme 25 jedinců v červené formě a 15 ve formě žluté. A jak krásně voní!!!

Prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina) je hlíznatá, zemní orchidej, která je v české přírodě velmi vzácná. Tato nevysoká bylina patří k nejčasněji rozkvétajícím orchidejím a je zvláštní svým výrazným polymorfismemː květy má zbarvené buď tmavě nachově, nebo světle žlutě. Jedinci s oranžovými květy jsou kříženci obou barevných forem. Je zařazen mezi silně ohrožený druh.

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.