slavek-mVIP

Oblíbená alba

Alba, která má slavek-m v oblíbených
17 fotek, 15.6.2018, 17 zobrazení, 17 komentářů | makro, příroda
Po měsíci opět na lokalitách jako v předchozím albu. Začaly se líhnout letní druhy motýlů, např. velcí okáči. Všichni vyfocení okáči jsou úplně čerství - vylíhli se v ten den ráno. Líhnout se začal i modrásek hořcový. Jeho populace zde každý rok klesá. Je to způsobeno zarůstáním a rovněž i několika posledním suchými roky, kdy hořce již na jaře začínají zasychat a některé vůbec nevytvoří květy, které potřebují ke svému vývoji housenky.
109 fotek, 7.7.2018, 22 zobrazení, 17 komentářů | cestování, krajina, příroda
Tauplitz nebo taky Tauplitzalm, se nachází v oblasti Solné komory mezi masivy Dachstein, Tote Gebirge a Grimming. Je to největší jezerní náhorní plošina v Evropě,
ve výšce 1650 m.n.m. A sem se dokážete dostat pohodlně autem po zaplacení mýtného. A pak už jen záplava kytiček. Kdyby nepšelo...
...probouzíme se do dalšího rána. Trochu nás mrzí, že se na snídaní nedá jít dříve než v 8 hodin a vyrazit na kopce. Minulý den jsme promokli na kost, ale naštěstí fungovala sušárna v lyžárně. Takže vydatně posnídat a dnes je namířeno na Traweng. Naším cílem tohoto výletu byl vstaváček alpský ( Chamorchis alpina) a ten roste na úplném vršku, kousek od vrcholového kříže ve výšce 1984 m.n.m. Naštěstí počasí se umoudřilo, přestalo pršet a mraky jsou protrhané.
Od Haus Alpin se projde kolem dalších dvou jezer Großsee a Tauplitzsee a pak u turistického rozchodníku, nastoupit na Wanderweg 72. Traweng je nejoblíbenější vrchol v jižním cípu rakouského pohoří Totes Gebirge. Není to žádná procházka, ale už složitější cesta, v kamenné suti, kousek si pomůžete ocelovým lanem a po velkých šutrech skáčete jak kamzíci.
74 fotek, 6.7.2018, 20 zobrazení, 22 komentářů | cestování, příroda
Prodloužený červencový víkend a my ráno sedáme v Pardubicích do vlaku a přesouváme se do Brna. Zde čeká autobus stejně natěšených lidí z Orchidea klub Brno. Vyjíždíme v 10 hodin, což se nám zdálo trochu dlouho, neb nás čekala strastiplná cesta odtud na rakouské hranice. Jsou prázdniny tak proč nerozkopat celou republiku. Už za přejetí hranic, se nějak zakuckal autobus a popojížděli v koloně, kůly dopravní nehodě a když jsme se dostali za Vídeň do tunelů v okolí Semmeringu, tak to vypadalo, že mu budeme muset pomoc a tlačit. Natěšenci už botanizovali na odpočívadlech. Počasí stále vypadalo nadějně, ale předpověď slibovala zhoršení počasí. Plán byl dorazit kolem 15-16 hodiny a ještě se rozprchnout po kopcích, ale... Dorazili jsme na místo, zaplatit mýtné a začít stoupat do nebes. Ano do nebes, protože mraky byli husté, pršelo, kroupy padaly, že bylo bílo a hodiny ukazovaly 18 hodin. Rychle se ubytovat a před večeří aspoň obhlédnout terén kolem chalupy.

Ránoooo!!! Celou noc leje jak z konve. Z postele nás dostane jenom snídaně. Výborné čerstvě upečené křupavé rohlíčky. Bydlíme na chatě Haus Alpin, co vlastní Češi. Ubytování příjemné, ale obsluha je horší a nepříjemná. Naplníme bříška a vracíme se do vyhřáté postele. Stále leje. Je 11hodin a my si říkáme, že jsme nejeli takovou dálku, abychom leželi v posteli. Někteří jedinci nevydrželi a už se brouzdají kolem chaty. Většinou, když jezdíme na podobné dovolené, vozíme plné auto věcí. Tentokrát jsme nevzali ani plašič deště (deštník) a prohloupili. Takže teď vymyslet, co vzít na sebe a vyrazit. Pro dnešek jsme zvolili cestu po sjezdovce na Lawinenstein.
Kytiček, že jsme nevěděli kam koukat. Jen vše zmoklé jak slepice a my mokrý až na kost. Nejvíc jsme litovali foťák a modlili se, aby to nevzdal, takže hodně je foceno i mobilem.
47 fotek, 7.6.2018, 37 zobrazení, 46 komentářů | příroda
červnová cesta na severní Moravu a k tomu pár hodin času = zastávka na Štramberku.. v posledních 3 letech ustálená rovnice.. tentokrát jsem se natolik zasekl v botanickém díle p. Pavlíka natolik, že jsem ani nestihl Kamenárku, ale rozhodně jsem nelitoval
ta céčka (nebo dokonce áčko) u jednotlivých rostlin je potřeba brát s rezervou, samozřejmě nesmíme zapomenout, že se pohybujeme v botanické zahradě, ačkoliv tak na první pohled nevypadá.. každopádně se zde dají najít velmi zajímavé druhy, a to nejen z říše rostlinné
19 fotek, 22.9.2018, 12 zobrazení, 3 komentáře | příroda
V okrese Strakonice 1 km od obce Kocelovice. Na severozápadním břehu Velkého kocelovického rybníka mezi cestami, se nachází vlhké louka. V roce 1990 byla tato louka o rozloce 2,2 ha vyhlášena k ochranně vlhkých lučních krátkostébelnatých porostů a lučního ptactva.
Hlavním předmětem je ochrana hořečku drsného Sturmova ( Gentianella obtusifolia subsp. sturmia), který zde roste v počtu několika tisíc jedinců. Což je nepočetnější populace tohoto druhu v ČR.
29 fotek, 21.10.2018, 77 zobrazení, 52 komentářů | krajina, příroda, země
41 fotek, 18.5.2018, 76 zobrazení, 114 komentářů | cestování, města
Dve pekné mestečká, ktoré sme navštívili v polovici májovej dovolenky, pri presune zo západnej časti Bretónska do severo-východnej, kde sme bývali druhý týždeň. Josselin s atraktívnym zámkom, Rochefort en Terre, rozprávkové historické mestečko (trochu preturistované).
8 fotek, 8.4.2018, 27 zobrazení, 27 komentářů | zvířata
24 fotek, 12.10.2018, 77 zobrazení, 44 komentářů | krajina, příroda
Kvilda - Políčka - Kvilda (naučný okruh Nelesní krajina) (4,5 km)

Na jižním svahu hory Orel (1182 m n.m.) byla už na začátku 18. století usilovnou prací několika generací obyvatel Kvildy přeměněna dost velká plocha lesa na ornou půdu. Říkalo se tam Na Rejtech (dřevaři byli odkázáni na nájem panských pozemků, tzv. rejtů, které jim vrchnost pronajímala za mírný poplatek). Dnes se těmto místům říká Políčka a z Kvildy sem vede naučná stezka Nelesní krajina. Západní svah Orla, označovaný jako Podpolíčka, svažující se k dnešní silnici a do obce, byl rovněž zemědělsky využíván.

Naučná stezka Nelesní krajina je vhodná třeba jako podvečerní procházka po ubytování se na Kvildě. Nebo když máte za sebou ten den už 22,5 km a dalších 28 plánujete na zítřek ...

Mapa: https://mapy.cz/s/39Por
79 fotek a 6 videí, 5.9.2018, 111 zobrazení, 121 komentářů | krajina, příroda
Horská Kvilda - Zhůří - Turnerova chata - Vydra - Antýgl - Hamerský potok - Horská Kvilda - Zlatá Studna - Malý Polec - Churáňov (22 km)

Voda šumavských potoků má červenozlatou barvu, která je způsobena přítomností huminových kyselin. Zdrojem těchto potoků jsou zpravidla šumavská vrchovištní rašeliniště, čili slatě.
Po několikadenním dešti jsem se vydala prozkoumat, co to udělalo s Vydrou a s Hamerským potokem.

Mapa: https://mapy.cz/s/36Xrm
19 fotek, 16.9.2018, 67 zobrazení, 32 komentářů | krajina, makro, příroda
Znovunavštívení lokality tohoto vzácného hořečku v Jizerských horách a potvrzení jeho výskytu, opět tak trošku opožděné, neboť ty nejkrásnější rostlinky jsme již nalezli odkvetlé. V každém případě je pozitivní, že se populace nezmenšuje a že přežila i letošní, z vláhového hlediska hodně problematický rok, neboť dle hospodského, i v Jizerkách bylo letos sucho.
28 fotek, 1.7.2018, 38 zobrazení, 21 komentářů | makro, příroda
Tento krásný endemický druh se nachází v NPP Kleneč, na dohled od symbolu české krajiny, hory Řípu. Nalezl jsem tam i jeho křížence s hvozdíkem kartouzkem, Dianthus x lucae.
33 fotek, 17.7.2018, 326 zobrazení, 198 komentářů
Krásného počasí jsme využili k výletu do obce Peruc a prošli se do Stradonic.
15 fotek, 19.7.2018, 142 zobrazení, 49 komentářů
Západně od obce Bílichov se na několika lokalitách v této části Džbánu vyskytuje velmi vzácná kýchavice černá, které věnuji celé album.
Schneeberg  10 | lihu
46 fotek, 26.7.2018, 88 zobrazení, 42 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda
Kdybych měl ve zkratce charakterizovat toto vápencové pohoří, napadlo by mě: nejbližší, nejpohodlnější a nejkvětnatější. 70 km od Vídně, z města Puchberg vás vyveze ozubnicová železnice za 40 minut o 1200m výše do 1800m.n.m., a hned u stanice začiná neskutečná koncentrace krásných horských rostlin.My jsme se zdrželi poměrně krátce, ale dá se i udělat pěkný špacír na kopec Schneeberg, který o pár metrů převyšuje 2000m.
45 fotek, 5.7.2018, 72 zobrazení, 41 komentářů | cestování, klasická-fotografie, krajina, příroda, země
Další den dovolené v Česko-Saském Švýcarsku. Tentokrát kousek od našeho dočasného bydliště, na parádní vyhlídky nad Jetřichovicemi. Mariina skála, Vilemínina vyhlídka a Rudolfův kámen.

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron