Oblíbené

254 oblíbených alb 88 oblíbenců

Náš tip

Proměňte svá alba ve fotoknihu!
Ideální jako dárek nebo jen tak na památku.
Levně, rychle, jednoduše.

16 komentářů
Ikdyž momentálně nemám čas věnovat se svým koníčkům, neodolal jsem "vůni" jarního počasí. Dávám si oraz na jeden den a s manželkou vyrážíme do nedalekého lužního lesa u řeky Moravy. Jde o přírodní rezervaci Skařiny, která patří k jednomu z mála míst, kde ve větším počtu hnízdí volavky. Navíc v tomto období tato lokalita moravního luhu láká k náštěvě i díky svému sněženkovému "koberci".
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
33 komentářů
Na tuto hezkou jarní kytku jsem se byl podívat do lesa Obora, který se nachází nedaleko Kroměříže.Její botanické jméno zní Scilla vindobonensis.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
68 komentářů
Při focení tohoto alba jsem si uvědomil, z jakých dálek ty šutýrky jsou.Poušť Atacama v Chile, poloostrov Kola v Rusku, sopky na Kurilských ostrovech či poušť Kalahari v jižní Africe, to je jen pár míst, odkud pochází kamínky vyfocené v tomto albu.A ač jsem tato místa osobně nenavštívil, mám možnost si prohlédnout vyslance těchto exotických krajů.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
17 komentářů
Verdelit je zelená odrůda lithného turmalínu, jenž se nazývá elbait. Tento turmalín má ještě dalčí barevné odrůdy, červený rubelit, modrý indigolit a bezbarvý achroit. Na fotografiích je můj nález z lokality Rožná, kde se všechny barevné odrůdy vyskytují, většinou jsou však sloupce turmalínu zarostlé v hornině. Mým přáním bylo nalézt krystal, který by rostl do prostoru a nebo aby byl pěkně průsvitný.Nakonec se mi jich pár, se kterými jsem byl spokojen, nalezl, velikost je ale opět jen pár milimetrů.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
44 komentářů
Kvilda - Políčka - Kvilda (naučný okruh Nelesní krajina) (4,5 km)

Na jižním svahu hory Orel (1182 m n.m.) byla už na začátku 18. století usilovnou prací několika generací obyvatel Kvildy přeměněna dost velká plocha lesa na ornou půdu. Říkalo se tam Na Rejtech (dřevaři byli odkázáni na nájem panských pozemků, tzv. rejtů, které jim vrchnost pronajímala za mírný poplatek). Dnes se těmto místům říká Políčka a z Kvildy sem vede naučná stezka Nelesní krajina. Západní svah Orla, označovaný jako Podpolíčka, svažující se k dnešní silnici a do obce, byl rovněž zemědělsky využíván.

Naučná stezka Nelesní krajina je vhodná třeba jako podvečerní procházka po ubytování se na Kvildě. Nebo když máte za sebou ten den už 22,5 km a dalších 28 plánujete na zítřek ...

Mapa: https://mapy.cz/s/39Por
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
4 komentáře
V okrese Strakonice 1 km od obce Kocelovice. Na severozápadním břehu Velkého kocelovického rybníka mezi cestami, se nachází vlhké louka. V roce 1990 byla tato louka o rozloce 2,2 ha vyhlášena k ochranně vlhkých lučních krátkostébelnatých porostů a lučního ptactva.
Hlavním předmětem je ochrana hořečku drsného Sturmova ( Gentianella obtusifolia subsp. sturmia), který zde roste v počtu několika tisíc jedinců. Což je nepočetnější populace tohoto druhu v ČR.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
32 komentářů
Znovunavštívení lokality tohoto vzácného hořečku v Jizerských horách a potvrzení jeho výskytu, opět tak trošku opožděné, neboť ty nejkrásnější rostlinky jsme již nalezli odkvetlé. V každém případě je pozitivní, že se populace nezmenšuje a že přežila i letošní, z vláhového hlediska hodně problematický rok, neboť dle hospodského, i v Jizerkách bylo letos sucho.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
121 komentářů
Horská Kvilda - Zhůří - Turnerova chata - Vydra - Antýgl - Hamerský potok - Horská Kvilda - Zlatá Studna - Malý Polec - Churáňov (22 km)

Voda šumavských potoků má červenozlatou barvu, která je způsobena přítomností huminových kyselin. Zdrojem těchto potoků jsou zpravidla šumavská vrchovištní rašeliniště, čili slatě.
Po několikadenním dešti jsem se vydala prozkoumat, co to udělalo s Vydrou a s Hamerským potokem.

Mapa: https://mapy.cz/s/36Xrm
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
42 komentářů
Kdybych měl ve zkratce charakterizovat toto vápencové pohoří, napadlo by mě: nejbližší, nejpohodlnější a nejkvětnatější. 70 km od Vídně, z města Puchberg vás vyveze ozubnicová železnice za 40 minut o 1200m výše do 1800m.n.m., a hned u stanice začiná neskutečná koncentrace krásných horských rostlin.My jsme se zdrželi poměrně krátce, ale dá se i udělat pěkný špacír na kopec Schneeberg, který o pár metrů převyšuje 2000m.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
21 komentářů
Kamzík (Rupicapra) je rod divokých horských koz s dozadu zahnutými růžky. V ČR žije v Jeseníkách a snad i v Lužických horách, na Slovensku ve Vysokých, Západních a Nízkých Tatrách. Během tůry po hřebeni od Demaänovského sedla k sedlu Poľany se mi 21.7.2018 několik kamzíků vyfotografovat. Místní kamzíci nebyli příliš plaší, spíše si lidí vůbec nevšímali. Díky tomu (a mému teleobjektivu) se několik zajímavých záběrů docela podařilo.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
33 komentářů
Pár foteček této zajímavé orchideje z Oravy, kde letos vykvetla v opravdu potěšitelné populaci...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
7 komentářů
Minulý rok jsme byli s kámošem za modrásky očkovanými v PP „U Tučkovy hájenky“ poblíž Svratouchu. Modrásků tam bylo opravdu docela dost, dobře se fotili a my jsme z toho měli radost. Letos jsme tam přijeli o den později než minulý rok, a skutečnost byla naprosto odlišná. Motýlků bylo málo a tak jsme se dost nachodili, neboť tam, kde se minulý rok vyskytovali v hojnosti, letos nebylo nic, nebo jen pár kousků. Krvavců tam bylo poměrně dost, i když někde je převyšovala vysoká a suchá tráva, proč ale bylo modrásků málo, to jsme nezjistili. Pravděpodobně se na tom taky podepsalo počasí a sucho. Někteří motýli byli již olétaní, jiní zase čerstvější. I když to nebylo jako minulý rok, byli jsme rádi, že tam tito modrásci, byť v menším počtu, stále jsou.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
49 komentářů
Západně od obce Bílichov se na několika lokalitách v této části Džbánu vyskytuje velmi vzácná kýchavice černá, které věnuji celé album.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
198 komentářů
Krásného počasí jsme využili k výletu do obce Peruc a prošli se do Stradonic.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
68 komentářů
Na otočku do Zuberce, ale stálo to za to
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
24 komentářů
Tauplitz nebo taky Tauplitzalm, se nachází v oblasti Solné komory mezi masivy Dachstein, Tote Gebirge a Grimming. Je to největší jezerní náhorní plošina v Evropě,
ve výšce 1650 m.n.m. A sem se dokážete dostat pohodlně autem po zaplacení mýtného. A pak už jen záplava kytiček. Kdyby nepšelo...
...probouzíme se do dalšího rána. Trochu nás mrzí, že se na snídaní nedá jít dříve než v 8 hodin a vyrazit na kopce. Minulý den jsme promokli na kost, ale naštěstí fungovala sušárna v lyžárně. Takže vydatně posnídat a dnes je namířeno na Traweng. Naším cílem tohoto výletu byl vstaváček alpský ( Chamorchis alpina) a ten roste na úplném vršku, kousek od vrcholového kříže ve výšce 1984 m.n.m. Naštěstí počasí se umoudřilo, přestalo pršet a mraky jsou protrhané.
Od Haus Alpin se projde kolem dalších dvou jezer Großsee a Tauplitzsee a pak u turistického rozchodníku, nastoupit na Wanderweg 72. Traweng je nejoblíbenější vrchol v jižním cípu rakouského pohoří Totes Gebirge. Není to žádná procházka, ale už složitější cesta, v kamenné suti, kousek si pomůžete ocelovým lanem a po velkých šutrech skáčete jak kamzíci.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
42 komentářů
Zatímco minulý den pršelo, na dnešek slibovala předpověď přeci jen trošku lepší počasí, a tak jsem vyrazil na nedaleký kopec Traweng. No, dalo si to na čas, takže na vrcholku bylo ještě tak oblačno, že na nějaké rozhlížení nebylo pomyšlení, jen na chvilku jsem viděl kousek pod sebe a na nejbližší skalky...Radost mi to ale nezkalilo, neboť hlavním tématem této výpravy byla vzácná orchidej temnohlávek arcivévodský, Nigritella archiducis-joannis, kterou se nám podařilo nalézt, ačkoli některé letošní zprávy již hovořily o tom, že už jsou letos odkvetlé.Naštěstí se tato informace nepotvrdila a čekalo nás několik rostlin v optimálním stavu. Při návratu se již skutečně začalo rozjasňovat, a tak nechybí pár fotek Tauplitzalmu s rozkvetlými rododendrony a navečer jsem si ještě vyšlápl kousek na kopec Lawinenstein kvůli výhledům...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
23 komentářů
Prodloužený červencový víkend a my ráno sedáme v Pardubicích do vlaku a přesouváme se do Brna. Zde čeká autobus stejně natěšených lidí z Orchidea klub Brno. Vyjíždíme v 10 hodin, což se nám zdálo trochu dlouho, neb nás čekala strastiplná cesta odtud na rakouské hranice. Jsou prázdniny tak proč nerozkopat celou republiku. Už za přejetí hranic, se nějak zakuckal autobus a popojížděli v koloně, kůly dopravní nehodě a když jsme se dostali za Vídeň do tunelů v okolí Semmeringu, tak to vypadalo, že mu budeme muset pomoc a tlačit. Natěšenci už botanizovali na odpočívadlech. Počasí stále vypadalo nadějně, ale předpověď slibovala zhoršení počasí. Plán byl dorazit kolem 15-16 hodiny a ještě se rozprchnout po kopcích, ale... Dorazili jsme na místo, zaplatit mýtné a začít stoupat do nebes. Ano do nebes, protože mraky byli husté, pršelo, kroupy padaly, že bylo bílo a hodiny ukazovaly 18 hodin. Rychle se ubytovat a před večeří aspoň obhlédnout terén kolem chalupy.

Ránoooo!!! Celou noc leje jak z konve. Z postele nás dostane jenom snídaně. Výborné čerstvě upečené křupavé rohlíčky. Bydlíme na chatě Haus Alpin, co vlastní Češi. Ubytování příjemné, ale obsluha je horší a nepříjemná. Naplníme bříška a vracíme se do vyhřáté postele. Stále leje. Je 11hodin a my si říkáme, že jsme nejeli takovou dálku, abychom leželi v posteli. Někteří jedinci nevydrželi a už se brouzdají kolem chaty. Většinou, když jezdíme na podobné dovolené, vozíme plné auto věcí. Tentokrát jsme nevzali ani plašič deště (deštník) a prohloupili. Takže teď vymyslet, co vzít na sebe a vyrazit. Pro dnešek jsme zvolili cestu po sjezdovce na Lawinenstein.
Kytiček, že jsme nevěděli kam koukat. Jen vše zmoklé jak slepice a my mokrý až na kost. Nejvíc jsme litovali foťák a modlili se, aby to nevzdal, takže hodně je foceno i mobilem.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
35 komentářů
Tak opět předkládám pár kytek, tentokrát z Rakouska z pohoří Totes Gebirge, v němž se nachází horské louky Tauplitzalm. V tomto albu chybí fotky krajiny, protože už od rána drobně pršelo a hory byly zahaleny mraky. Chvíli jsem váhal zda do deště vůbec vyrazit, ale pak mi to nedalo...Květena se mi líbila, a tak to nakonec skončilo tím, že fotoaparátu přestal fungovat křížový ovladač, ale to už jsem měl za sebou šest hodin procházky a promočen jsem byl i já. Fotoaparát jsem po příchodu na chatu zbavil baterie, otevřel blesk i všechny kryty a doufal, že se po vyschnutí opět umoudří.Ráno jsem ho trošku s obavami zapnul, zase šlapal jako hodinky.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis

Nebyla nalezena žádná alba.

reklama