Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

slavek-mVIP

Noční svítící oblaka - 10.7.2015 (Dolní Bukovina, Mnichovohradišťsko)

9 fotek 10.7.2015 - zobrazení 35 komentářů
Konenčně jsem měl po dvou letech opět šanci vidět na vlastní oči noční svítící oblaka a vyfotit si je. Je to po třetí, co jsem je spatřil. Pokaždé šlo o nezapomenutelný zážitek.

NLC (noctilucent clouds, PMC = polar mesospheric clouds) vznikají ve velkých výškách v oblasti pod mezopauzou (cca 85 km), tedy mnohem výše, než klasické oblaky. Jsou tvořeny extrémně malými krystalkami ledu (kolem 0,1 µm = 100 nm). NLC je možné vidět teprve tehdy, kdy je dostatečně tmavá obloha a slunce je již hluboko pod horizontem. V našich podmínkách typicky mezi 22 a 23 h.
Noční svítící oblaka vznikají jen tehdy, když teplota pod mezopauzou klesne pod -123°C (až k -160°C) - toto seděje kolem letního slunovratu. Zajímavé je, že mezosféra je extrémně suchá část naší atmosféry, takže zdroj vodní páry je doposud pro vědu částečně záhadou, ač existují některé teorie. Druhým nevyřeeným aspektem jsou krystalizační jádra - má se za to, že jimi mohou být prachové částice z meteorů, vulkanický prach (první známé pozorování NLC proběhlo dva roky po erupci sopky Krakatoa) apod.
NLC lze astěji pozorovat čím více na severu jsme. V ČR jde tedy o poměrně vzácný jev - v dobých, kdy jsou NLC rozsáhlé. Výjimečně dosahují i u nás zenitu (nadhlavníku).
Poslední mé pozorování a focení proběhlo před dvěma lety (30.6.2013) v Hradci Králové, a bylo předčasně ukončené nastupující oblačností. http://slavek-m.rajce.idnes.cz/Nocni_svitici_oblaka_-_30._6._2013_Hradec_Kralove/

Udělejte si ze svých alb kalendář

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.