Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

slavek-mVIP


Oblíbená alba

Alba, která má slavek-m v oblíbených

reklama

67 fotek, letos v červenci, 368 zobrazení, 363 komentářů
Severočeská pobočka ČBS pořádá každoročně letní Floristické kurzy, ten letošní se pořádal v krásném prostředí podhůří Doupovských hor v okolí města Kadaň.
20 fotek, 4.7.2017, 39 zobrazení, 31 komentářů | příroda
Červenec je ještě na začátku, a tak jsme se vypravili do Jamolic na nějaké to focení. Nečekal jsem žádné zázraky, ale to bývalé letiště bylo dokonale vyprahlé a tráva spíše žlutá než zelená. Hledali jsme hlavně hořce, protože podle jejich stavu lze usuzovat, jaká bude populace modráska hořcového R. Hořce byli ve většině polouschlé a malé, jen pár jich bylo zelených v blízkosti lesa. Na jednom byla i vajíčka , což nás potěšilo, protože je naděje na další, byť malé, pokolení těchto vzácných modrásků. Motýlků tam taky moc nebylo, ukázalo se pár hnědásků květelových, potom oba druhy velkých okáčů, nějaké vřetenušky a taky pár perleťovců. Taky se ukázala samička ploskoroha pestrého. Je vidět, že sucho dělá svoje. Modrásky, za kterými jsme hlavně přijeli, ale stále nebylo vidět.. Možná už nebyl ten správný čas, ale nevzdávali jsme to. Pak jsem přece jenom jednoho objevil a začalo dosti obtížné focení, protože už bylo dost teplo a motýlek létal velice rychle a sedat moc nechtěl. No, nakonec jsem pár záběrů udělal, a doufám, že tito motýlci budou v Jamolicích i příští rok.
55 fotek, duben až září 2016, 25 zobrazení, 15 komentářů | příroda
Je zima a tak si připomínám léto a zároveň se už moc těším na jaro a nové motýlí focení.
24 fotek, letos v květnu, 41 zobrazení, 32 komentářů | příroda
Moravská výprava díl 2. - od Pouzdřan přes kance až do Brna
40 fotek, 1.7.2017, 440 zobrazení, 352 komentářů | krajina
po čase jsem si dopřál jednu z nejhezčích podívaných, které si umím představit a tou je zrození nového dne z vrcholku klíče...
82 fotek, 14.6.2017, 87 zobrazení, 161 komentářů | krajina, příroda
Vyšší Brod - vodopády sv. Wolfganga - Mnichovice - PR Rašeliniště Kapličky - U Překopané hráze - Čertovo kopyto - přehradní hráz Lipno I. (17 km)

Příjemný výlet krajinou za Lipnem, kde kdysi bývaly osady a dnes jsou na jejich místě pastviny či rozkvetlé louky plné květin a motýlů. Přehrada Lipno I. je unikátní stavba - něco málo tu o ní píšu, ale rozhodně to nestačí - její stavba byla úžasná, stejně jako konstrukce vodní elektrárny. Bohužel mnohé osady, byť už víceméně vysídlené po 2. sv. válce, byly skryty pod hladinou tohoto monumentálního vodního díla z 50. let 20. století.

Vodopády sv. Wolfganga na říčce jménem Menší Vltavice jsou nádherné - jenže mě, při nadšení nad jejich krásou, nějak vůbec nenapadlo měnit čas nebo clonu - prostě jsou focené jen na automatiku. Musíte tam zkrátka sami ...
17 fotek, 17.6.2017, 57 zobrazení, 25 komentářů
je další rostlinou z řady podobných, kterým jsem začal říkat pomněnkoidy. Dalšími jsou strošky, pupkovci, pomněnkovce a samozřejmě pomněnky. Jejich určování může někdy činit trošku potíže, u lopuštíku velmi pomůžou jeho plody, které jsou typické a nezaměnitelné. Patří opět mezi rostliny vzácnější, u nás zařazené mezi kriticky ohrožené, jeho výskyt je často vázán na zříceniny hradů a místa ovlivněná člověkem, já ho nafotil na zřícenině hradu Štarkov, západně od Nového Jimramova v přírodní památce Štarkov.
84 fotek, 1.6.2017, 99 zobrazení, 180 komentářů | krajina, příroda
Na Oblík v Lounském středohoří jsem si vyjela čistě s úmyslem se kochat výhledy, slunit se a fotografovat květiny. Žádná zvláštní turistika, hezky pomalý výšlap - a bylo tam moc krásně.
23 fotek, 21.5.2017, 41 zobrazení, 13 komentářů
Je dalším druhem lněnky, který je u nás kriticky ohroženým druhem, roste u nás na jedné lokalitě v silnější populaci a na jedné lokalitě v populaci malé.
19 fotek, 18.5.2017, 61 zobrazení, 22 komentářů
Jsem se vydal do okolí Semil, kde v údolí Jizery roste jeden z poddruhů lomikamene trsnatého, lomikamen trsnatý vlnatý. U nás má dvě oblasti výskytu, jedna je u Ústí nad Labem, pro mě byla tato bližší. Tato rostlina je nejen endemitem, tedy nikde jinde neroste, ale je navíc endemitem, který není vůbec hojný, ba dalo by se bez nadsázky říci, že je vzácný. Roste na docela nepřístupných místech na strmých skalách obrácených k severu, většinou ve stínu, a jeho focení je kvůli složitým světelným podmínkám vždy tak trochu oříšek, nehledě na to, že člověk balancuje na strmém svahu a má co dělat, aby udržel sebe, natož potom nehybný foťák. Za toto album také děkuji jednomu kolegovi, který mi dal na tuto jeho lokalitu tip a poradil mi s termínem kvetení.
56 fotek, 6.5.2017, 43 zobrazení, 12 komentářů | příroda
Kukačky a ještěr před deštěm.
21 fotek, 31.5.2013, 286 zobrazení, 2 komentáře
Prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina) jest nejčasnějším z našich prstnatců. V Červeném seznamu nacpán je do kategorie C2t, tj. hodnocen je coby silně ohrožený. Prstnatci jsou pěkní proutníci. Jakmile na lokalitě objeví se některý jejich příbuzný, radostně se kříží. Vzácné tyto křížence běžně nalézáme. Jejich vzácnost netkví ve skutečné nedostatkovosti, spíše nepoznanosti. Mnohdy nepoznatelnosti. Kde bydlí vedle sebe prstnatec bezový a májový, možno je hledati prstnatec Ruppertův (Dactylorhiza x ruppertii). Obvykle mezi bezovými tatíky…
31 fotek, duben 2011 až květen 2013, 139 zobrazení, přidat komentář
Lačnov je hlavním městem česko-moravských šafránů. Opět zde kvetly. Před měsícem. Zpoždění je zpoždění. My, fanoušci železnice, máme naň nárok. Obrázků šafránu jsem zde již nacpal dostatek. Podívejmež se tedy spíše na to, kterak vypadá okolí oné valašské dědinky. Lid neznalý obvykle přijede, chvíli okukuje PP Lačnov a prchá do svých domovů. Případně na rum…
26 fotek, 20.5.2013, 206 zobrazení, 12 komentářů
NPR Strabišov-Oulehla leží u obce Lísky v okrese Kroměříž. S valašskými Huslenkami svádí lítý boj o pozii hlavního města moravských orchidejí. A vyhrává. Zásadně zde rostou druhy atraktivní a ty nejvzácnější. U nás se sic též vstavač trojzubý vyskytuje. Ale proti zdejším pěkní mrzáčci. Navíc jejich objev zde není zas tak úplně košer. Zde jen drobné ukázky. Vstavač nachový chtěl jsem zvěčnit jinde. Kříženci zde též nejsou. Skleróza je skleróza. Kruštíci ještě nekvetly. A můj oblíbenec hlístník hnízdák je stále označován spíše coby fujtajbl...
17 fotek, 2.5.2015, 40 zobrazení, 9 komentářů | příroda
PR Stráň pod Hostýnem či nad Slavkovem,záleží odkud člověk přichází.
30 fotek, 31.3.2017, 247 zobrazení, 188 komentářů
Další z méně častých křivatců je vstřícnoslitý, od ostatních se odlišuje chloupkami na vstřícných lodyžních listech. My jej byli pohledat na vrchu Radobýl, zavítali jsme ale i na PR Kalvárie, kde se vyskytuje s křivatcem českým, ale ne ve stejnou dobu. A protože byl krásný den, zastavili jsme se i na Husově vrchu u Bíliny, který je znám svojí bohatou populací hlaváčka jarního.
42 fotek, 11.6.2016, 82 zobrazení, 110 komentářů | krajina, příroda
Soumarský Most - rašeliniště Soumarský Most - lávka u Dobré - pod Lískovým vrchem - Volary (9 km)

Tentokrát jsme se na 10 dní netradičně usadily v šumavském městě Volary s cílem poznat konečně trochu více východní část Šumavy, tj. především Trojmezensko a okolí Lipna. V den příjezdu jsme podnikly jen malý výlet za účelem zkontrolovat, jak vypadá naše známé rašeliniště u Soumarského Mostu, které se už 16. rokem revitalizuje po průmyslové těžbě rašeliny. Loňské album z podobného výletu viz http://iva-63.rajce.idnes.cz/2015.06.25._-_Tepla_Vltava_u_Dobre_v_sate_modrem/
29 fotek, 21.6.2016, 82 zobrazení, 94 komentářů | cestování, koníčky, krajina, příroda
V posledním albu z Bílých Karpat z roku 2016 je výběr ze dvou lokalit : NPP Cestiska a NPP Kalábová. V NPP Kalábová se vyskytují taxonomicky sporné druhy (poddruhy) prstnatců v jejichž determinaci se neshodují ani odborníci. Jedná se o dva druhy orchidejí : Prstnatec Traunsteinerův karpatský (úváděn i jako samostatný druh p. karpatský) a hlavně prstnatec laponský. Situace je komplikovaná tím, že na lokalitě se vyskytují i další druhy tohoto rodu a všechny navzájem se mohou křížit, takže zmatek je dokonalý. Z tohoto důvodu uvádím determinace s otazníky, někde raději jen do rodu. Připomínky a názory zkušenějších budou vítány.
13 fotek, 30.6.2016, 23 zobrazení, 5 komentářů | příroda
Po roce opět za bělopáskem tavolníkovým v jižních Čechách v PP Ruda u Horusic. Bylo dost vedro a tak motýli byli již od rána velice aktivní a nedali se moc dobře fotit. Našel jsem však čerstvě vylíhlou samici, která se již spářila. Přilétali ale další samci a pokoušeli se rovněž pářit. Někdy se objevili i tři samci najednou a bylo zde velké víření. Pod samicí je vidět prázdná kukla. Ještě než stačila po vylíhnutí odletět ihned ji objevili samci a došlo k páření.